Zakup laptopa. To decyzja, z którą każdego dnia mierzy się bardzo duże grono osób. Nie ma w tym nic dziwnego, w końcu technologia cały czas prze do przodu i komputery wymieniamy co dwa, trzy lata. Niektórzy nawet częściej, jeżeli sprzęt jest bardzo intensywnie eksploatowany. Zanim zdecydujesz się kupić nowego laptopa w korzystnej cenie, polecamy Ci rozważyć inne rozwiązanie. Sięgnięcie po komputer poleasingowy, który bywa znacznie lepszym wyborem, pod bardzo wieloma względami.
Na początek wyjaśnijmy, skąd w ogóle pochodzi taki sprzęt. Laptop poleasingowy to komputer, który „służył” w warunkach biznesowych, przez konkretnie zdefiniowany okres. Przeważnie, leasingowanie sprzętu komputerowego trwa 2-3 lata. To, w porównaniu do laptopa używanego od osoby prywatnej, daje nam jasną informację. Wiemy dokładnie, w jakim okresie był eksploatowany konkretny model.
Gdy kupujemy urządzenie na rynku wtórnym od osoby prywatnej, nie mamy gwarancji rzetelnych informacji. Bywa, że taki sprzęt jest „wymęczony” mocniej niż sugeruje to opis w ofercie. Co więcej, często takie laptopy są sprzedawane z ukrytymi wadami. To pierwszy sygnał, który świadczy na korzyść komputerów poleasingowych.
Po okresie obowiązywania leasingu laptopy często trafiają do specjalistycznych firm. Są one odpowiedzialne za ich przygotowanie do dalszego odsprzedania. Tam komputery zostają poddane bardzo dokładnemu czyszczeniu z nagromadzonych danych. Oznacza to, że przygotowany do sprzedaży model zostaje całkowicie pozbawiony informacji nagromadzonych na dysku, w okresie jego użytkowania.
Poza takim czyszczeniem, zostaje przeprowadzony kompleksowy przegląd komputera. Obejmuje on zarówno kontrolę stanu technicznego podzespołów, jak i kompleksowe oględziny sprzętu pod kątem wizualnym. Jeśli zachodzi taka potrzeba zostają wymienione wszelkie komponenty, które zużyły się w okresie leasingowania.
Dodatkowo, na laptop kupowany tą drogą, jako przyszły właściciel otrzymasz gwarancję. Standardowy okres obowiązywania gwarancji laptopa po leasingu wynosi od 3 do 6 miesięcy. I trzeba przyznać, że przy dobrze zabezpieczonym i odświeżonym sprzęcie, taki okres gwarancji będzie zdecydowanie wystarczający.
W kategorii laptopów poleasingowych w bardzo dużej mierze mamy do czynienia z dostępem do sprzętu klasy biznes. Nie dziwi więc, że flagowe modele od topowych producentów są propozycjami z bardzo wysokiej półki. Zarówno jeśli chodzi o jakość, jak i o wydajność oferowanych urządzeń. W praktyce, często możemy zaobserwować sytuację, w której poleasingowy laptop – na przykład Lenovo, HP czy Dell (popularne serie, odpowiednio – ThinkPad, ProBook/EliteBook i Latitude) kupujemy za jedną trzecią – lub mniej – ceny rynkowej nowego sprzętu. W Polsce średnio na laptopa użytkownik wydaje od 2000 do 2500 złotych. W tej cenie możemy kupić poleasingowy laptop w idealnym stanie. Mówimy tu o modelu, w którego przypadku zakup komputera nowego wiązałby się ze znacznym przekroczeniem tej kwoty. Mówimy tu bowiem o przedziale cenowym 5000 – 10000 złotych. Prosta kalkulacja i kolejna, wyraźna zaleta świadcząca na korzyść sprzętu poleasingowego.
Rozważając zakup sprzętu pochodzącego z leasingu musisz koniecznie znać tę zmienną. Laptopy klasyfikuje się na podstawie ich ogólnego stanu. Poznaj ABC leasingowej klasyfikacji:
Laptopy klasy A
Ta klasa jakości mówi nam jasno – stan wizualny modeli oznaczonych klasą A jest niemal taki, jak bywa to w przypadku komputerów całkowicie nowych. Dopuszczalne są jedynie niewielkie ślady użytkowania, wynikające ze standardowego wykorzystywania w normalnych warunkach. To samo odnosi się do sprawności technicznej – 100%.
Laptopy klasy B
W tej kategorii spotkamy się z laptopami, w których wizualne symptomy użytkowania są już bardziej zauważalne. Są to niewielkie, ale jednak zauważalne gołym okiem defekty – ubytki i rysy na obudowie, różnego rodzaju pęknięcia i ukruszenia obudowy. Dodatkowo, symptomem klasyfikującym komputer jako sprzęt klasy B, będą również luzy w zawiasach. Poza tymi niewielkimi defektami, od strony technicznej, sprzęt w tej kategorii będzie sprawny.
Laptopy klasy C
Tu mamy do czynienia z poważniejszymi uszkodzeniami. Całkowicie nieprawidłową pracą zawiasów, ich wyłamaniem. Dodatkowo – mogą się pojawić różne, poważniejsze defekty na matrycy i szereg innych uszkodzeń, które z automatu klasyfikują komputer poleasingowy jako przeznaczony na części dla różnego rodzaju punktów serwisowych. Alternatywnie, taki sprzęt może trafić do znających się na rzeczy majsterkowiczów.
Na zakończenie, powiemy nieco więcej o kluczowych zaletach, które bezpośrednio wynikają z wybrania laptopa po leasingu, zamiast nówki z marketu, w podobnym cenowym segmencie.
Perfekcyjny stan techniczny | Laptopowy kot w worku ? Nic z tych rzeczy. Decydując się na sprzęt po okresie leasingu masz pewność co do jednego – tutaj zestawienie ceny zakupu z jakości przedstawia się bardzo korzystnie. I nie ma co liczyć na porównywalne kontroferty, dostępne w innych kanałach zakupu. Jeżeli szukasz modelu o specyficznych parametrach, wykraczających poza standardowe użytkowanie, to jest opcja idealna dla Ciebie. Potrzebujesz laptopa poleasingowego, a nie wiesz co wybrać ? Skontaktuj się z nami, na pewno znajdziemy sprzęt, który będzie idealnie wpisywać się w Twoje personalne wymagania. |
Bardzo korzystna cena | Drugi plus, z którym nie sposób jakkolwiek dyskutować. Jeśli sięgasz po komputer poleasingowy z automatu zyskujesz. 2-3 letni sprzęt o dobrych parametrach kupisz nawet za 10-15% ceny rynkowej tego samego nowego modelu. Widać gołym okiem – oszczędność jest ogromna. Dodatkowo, laptop poleasingowy o mega dobrych parametrach, kupisz bardzo często taniej niż u jakiegoś prywatnego sprzedawcy. Zresztą, nie trzeba daleko szukać, bo właśnie tak działamy w KOMPikor. |
Gwarancja na dobrych warunkach | Jako firma, która zajmuje się sprzedażą laptopów poleasingowych, oddajemy w Twoje ręce sprzęt objęty gwarancją. Okres obowiązywania gwarancji zależy od modelu, który Cię interesuje. Zachęcamy do sprawdzenia modeli, które proponujemy oraz do nawiązania kontaktu. |
Duży wybór | Przeznaczenie laptopa może być bardzo różne. Tak samo, jak zróżnicowane są potrzeby użytkowników. Dzięki temu, że wachlarz sprzętu u nas ma bardzo duży poziom zróżnicowania, szybko i z łatwością wybierzesz dla siebie korzystne rozwiązanie. Chodzi zarówno o laptop służący wyłącznie przeglądaniu internetu, jak też laptop dedykowany do pracy, który musi cechować się bardzo dużą wydajnością i nienaganną pracą. Zajrzyj do nas. |
Profesjonalny support | Każdy sprzęt komputerowy odmawia czasem posłuszeństwa. W przypadku poleasingowych laptopów, mając do czynienia z gwarancją, zachowujesz pełen spokój. Nie ma mowy o tym, by jakaś usterka spowodowała u Ciebie nerwy czy inne negatywne odczucia. Na miejscu w KOMPikor – jesteśmy zawsze gotowi, by w pełni rzetelnie i profesjonalnie zająć się naprawą Twojego laptopa. Zachęcamy do dokładnego sprawdzenia laptopów poleasingowych w ofercie.Skontaktuj się z nami poprzez formularz na stronie lub odwiedź nasz punkt stacjonarny. Dajemy gwarancję w pełni rzetelnego doradztwa, które skończy się dla Ciebie najlepszym zakupem, jeśli chodzi o laptop poleasingowy. |
Serdecznie zapraszamy, odwiedź nasz serwis komputerowy. Z chęcią posłużymy wsparciem niezbędnym do dokonania najlepszego wyboru.
Zarówno w przypadku komputerów stacjonarnych, jak i laptopów, mamy do czynienia z pewnym bardzo ważnym procesem. Chodzi o przegląd komputera. Praktycznie każdy rodzaj sprzętu komputerowego powinien przechodzić taki przegląd co pewien czas. Zalecane jest wykonanie go wkrótce po zakończeniu gwarancji, a następnie co 24 miesiące.
Począwszy od przegrzewania się układów elektronicznych, na problemach systemowych kończąc.
W przypadku komputerów stacjonarnych usterki wynikające z przegrzewania się układów nie są tak częste, jak to bywa w przypadku komputerów przenośnych. Choć to wcale nie oznacza, że możemy je kompletnie zignorować. Zaniedbywanie kwestii przeglądu może też prowadzić do uszkodzenia podzespołów i narazić użytkownika na niespodziewany wydatek. Często – dosyć spory.
Doskonałym przykładem obrazującym tę tendencję jest uszkodzenie płyty głównej. Gdy komputer ma kilka lat, czasem okazuje się, że naprawa jest nieopłacalna, a podzespoły zamienne mogą nie być osiągalne w wyniku zaprzestania ich produkcji. Przegląd komputera minimalizuje ryzyko wystąpienia takiej sytuacji.
Prawidłowo wykonany przegląd powinien zawierać kompleksową diagnostykę wszystkich podzespołów pod obciążeniem, czyszczenie i wymianę wszystkich termo-przewodników oraz wymianę wyeksploatowanych podzespołów. Średni koszt kompleksowej diagnostyki komputera stacjonarnego bez wymiany podzespołów to 50-80 zł brutto, w zależności od złożoności procesu.
Pierwsza to kompleksowy przegląd, a druga wymiana baterii po okresie 2-3 lat jej użytkowania.
Wykonanie przeglądu wymaga użycia specjalistycznych narzędzi, materiałów oraz środków chemicznych. Przy demontażu należy działać ze szczególną ostrożnością, aby nie uszkodzić zarówno elementów obudowy, jak i samej elektroniki. Coraz częściej spotykamy się z sytuacją, gdzie prawidłowe wykonanie przeglądu wiąże się z demontażem płyty głównej. Nieprawidłowe postępowanie może skończyć się sporym wydatkiem, ponieważ element ten ze względu na proces technologiczny montażu układów jest najdroższy w laptopie. Obecnie na rynku dostępnych jest coraz więcej płyt głównych, gdzie procesor czy pamięci RAM stanowią ich zintegrowaną część, bez możliwości demontażu. Uszkodzenie takiej płyty może skończyć się jej wymianą, a koszt takiej wymiany może, w zależności od modelu, sięgać nawet 70% wartości nowego laptopa. Dlatego, szczególnie w przypadku laptopów, sugerujemy oddanie sprzętu w ręce fachowców.
Jeśli już podejmujemy się wykonać przegląd komputera przenośnego samemu, to pamiętajmy o zastosowaniu szczególnej ostrożności. Warunkiem powodzenia tego działania jest też prawidłowe użytkowanie sprężonego powietrza, zastosowanie dobrej klasy pasty termoprzewodzącej oraz termopadów (minimum 7 kW).
Nie stosujemy sprężonego powietrza bezpośrednio na układ chłodzenia zamontowany na płycie głównej ze względu na skraplanie się gazu.
Nie należy wdmuchiwać powietrza do laptopa od strony wylotu ciepłego powietrza bez jego rozbiórki. Może to spowodować oderwanie się od radiatora zbitego kurzu, „filcu” i zablokowanie łopatek wentylatora. Układ chłodzenia powinien być zdemontowany z płyty głównej, dopiero wtedy możemy przystąpić do działania.